DNA Extraction and Purification
- (8)
- (5)
- (8)
- (35)
- (15)
- (15)
- (9)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (105)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (2)
- (19)
- (2)
- (47)
- (12)
- (2)
- (2)
- (25)
- (3)
- (5)
- (2)
- (2)
- (23)
- (11)
- (15)
- (2)
- (97)
- (11)
- (2)
- (7)
- (19)
- (5)
- (23)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
MP Biomedicals™ RapidPURE™ Plasmid Mini Kit
RapidPURE™ Plasmid Mini Kit for use in routine molecular biology applications such as fluorescent and radioactive sequencing and cloning.
| Content And Storage | Store at Room temperature (15° to 30°C) |
|---|---|
| Format | Kit |
| Product Type | Plasmid isolation kit |
| Sample Type | Plasmid Prep |
| For Use With (Application) | Isolate up to 20 μg of plasmid DNA from 1.5 mL of an overnight bacterial culture |
| Matrix | Lysing matrix K |
|---|---|
| Bead Type | Zirconium silicate |
| Capacity | 2 mL |
| Sample Type | Bone,Spores,Animal Tissues,Fixed Samples,Ancient and Dried Samples |
| DNase | Dnase-free |
| For Use With (Application) | Nucleic Acid isolation and purification |
| RNase | RNase-free |
MP Biomedicals SPINeasy™ DNA Maxi Kit for Soil
Soil samples represent a highly complex and variable environment, making microbial DNA analysis particularly challenging.
MP Biomedicals™ Lysis Matrix S, 50mL Tubes
MP Biomedicals™ Lysis Matrix S Tubes are for extractions of nucleic acids, proteins, metabolites and other small molecules from tough, hard or brittle cell membranes including organisms with tough or dense exterior matrix
| Content And Storage | Room temperature (15° - 30°C) |
|---|---|
| Matrix | S |
| Product Type | Lysis Matrix |
| For Use With (Equipment) | FastPrep-24, FastPrep 120, FastPrep-96 |
| Sample Type | All Samples,Bone,Fixed Samples,Food,Heart,Lung,Plants,Roots,Seeds,Skeletal Muscle,Spores,Tough Tissues |
| For Use With (Application) | Sample preparation, Sample lysis, Nucleic acid isolation and purification, Molecular biology, Gene expression, Microbiological analysis; Gene function, Gene regulation |
MP Biomedicals SPINeasy™ DNA/RNA Kit for Blood
Provides a fast and efficient workflow for reliable recovery of both DNA and RNA from blood samples.
MP Biomedicals™ TeenPrep™ Lysing Matrix E, 15 mL Tubes
TeenPrep™ Lysing Matrix E contains ceramic spheres, silica spheres and glass beads for grinding soil, feces, sludge and other environmental samples.
| Content And Storage | Room Temperature |
|---|---|
| Matrix | Lysing Matrix E |
| Bead Type | 1.4 mm Ceramic Spheres, 0.1 mm Silica Spheres, 4 mm Glass Beads |
| For Use With (Equipment) | FastPrep instruments or other bead beaters |
| Sample Type | Soil,Environmental,Feces |
| DNase | Dnase-free |
| For Use With (Application) | Nucleic Acid Isolation and Purification, Homogenization |
| RNase | RNase-free |
MP Biomedicals™ Lysing Matrix E, 96-tube Rack
Lysing Matrix E tubes contain 1.4 mm ceramic spheres, 0.1 mm silica spheres, and one 4 mm glass bead. Used to grind soil, sediment, water, feces, sludge, compost, rhizosphere. For use on FastPrep™ instruments or any bead beater.
| No. of Reactions | 96 |
|---|---|
| Bead Type | 1.4 mm Ceramic Spheres, 0.1 mm Silica Spheres, 4 mm Glass Beads |
| For Use With (Equipment) | FastPrep-96 |
| Sample Type | Soil,Environmental,Feces |
| DNase | Dnase-free |
| RNase | RNase-free |
MP Biomedicals™ TeenPrep™ Lysing Matrix F, 15 mL Tubes
TeenPrep™ Lysing Matrix F, 15 mL Tubes are used to isolate RNA and protein from samples. Lysing Matrix F is useful in applications such as isolation of intact organelles, and super-molecular structures where lysis conditions necessitate high impaction but low shearing.
| Matrix | Lysing matrix F |
|---|---|
| DNase | Dnase-free |
| For Use With (Application) | Nucleic Acid isolation and purification, molecular biology, gene expression, microbiological analysis |
MP Biomedicals™ Lysing Matrix S, 96-Tube Rack
Lysing Matrix S contains four 1/8 in. (3.175 mm) diameter stainless steel beads. Applications include RNA and protein extraction from difficult samples where lysis by impaction with minimal mechanical shearing, is preferable.
Applied Biosystems™ MicroSEQ™ ID Sequencing Clean-up Cartridges
The MicroSEQ ID Sequencing Clean-up Cartridges are used for post-sequencing clean-up in the MicroSEQ ID workflow.
MP Biomedicals™ SPINeasy™ DNA/RNA Kit for Soil
Simultaneous isolation of microbial DNA and RNA from various soil samples. Inhibitor removal technology extracts nucleic acids free of most notorious PCR inhibitors. Lysing Matrix YB tubes provide efficient and reproducible sample lysis with FastPrep instruments.
MP Biomedicals™ SPINeasy™ Plasmid Miniprep Kit
Spin column technology for fast, high-quality plasmid DNA isolation from bacterial cultures. High purity plasmid DNA, free of gDNA contamination following a modified alkaline lysis method. Plasmid DNA suitable for a variety of downstream applications, including cloning, restriction digestion, and transformation.
MP Biomedicals™ MPure™ Tissue DNA Extraction Kit
For extraction of genomic DNA from animal tissues, swab samples and blood stains
Cytiva blood genomicPrep Mini Spin Kit
Designed for the rapid extraction and purification of high molecular weight genomic DNA (gDNA) from whole blood, buffy coat, bone marrow and nucleated red blood cells.
| Includes | Spin columns prepacked with a novel Silica membrane, Lyophilized Proteinase K powder, Lysis solution, wash and Elution Buffers, microcentrifuge collection tubes, a full protocol booklet and a detachable, quick reference protocol card |
|---|---|
| Description | illustra blood genomicPrep Mini Spin Kit is designed for the rapid extraction and purification of high molecular weight genomic DNA (gDNA) from whole blood, buffy coat, bone marrow, and nucleated red blood cells. |
| Product Type | illustra blood genomicPrep Mini Spin Kit |
| Purity | 1.7 |
| Sample Volume | 50 μl whole blood, Buffy coat, bone marrow cells, 2 μl nucleated blood†, 300 μl whole blood‡ |
| Yield | 4-6 μg/200 μl whole blood |
| For Use With (Application) | Used for several downstream applications including real-time PCR, endpoint PCR, multiplex PCR, and restriction enzyme digestsSuitable for use in molecular biology applications including standard, multiplex and quantitative PCR; cloning; haplotyping; rest |
| Test Time | < 20 min |
BD MAX™ ExK™ DNA-1
A kit for extracting DNA from plasma, serum, or neat urine specimens on the BD MAX™ System.